Домашнє завдання на тему немовні звуки. Конспект заняття з навчання грамоті «Звуки

I. Підготовчий етап

Мета: формування бази у розвиток фонематичного сприйняття.

Робота над сприйняттям немовних звуків починається з роботи з картинками, іграшками та їх діями:

Гра "Скажи, що ти чуєш?"

Мета: розвиток слухового сприйняття, диференціація немовних звуків.

Обладнання: склянки (з водою та порожньою), баночки з крупами, фольга, дерев'яні та металеві ложки, ширма.

Опис гри: логопед показує та називає предмети, демонструє їх звучання. Логопед за ширмою виконує різні дії із предметами (переливає воду, пересипає крупу...). Дитина повинна визначити, що вона чує (шумкання паперу, звук води, що ллється і т.д.)

З цієї гри можна розпочати заняття на тему "Формування уявлення про звуки". Логопед може запропонувати дітям визначити, що вони чують. Той, хто відповість правильно, сідає на своє місце. Таким чином, кожна дитина візьме участь у грі.

Гра «У світі звуків»

Опис гри: логопед пропонує дітям заплющити очі та послухати, що відбувається у дитячому садку.

Гра "Скажи, що звучить?"

Ціль: розвиток слухової уваги, диференціація немовних звуків.

Обладнання: іграшки та предмети, якими можна виробляти характерні звуки (дзвіночок, бубон, барабан, дудка, тріскачка, брязкальце і т.д.)

Опис гри: логопед знайомить дитину з музичними інструментами, грає на них, пропонує пограти дитині. Потім пропонує малюкові заплющити очі та визначити, на якому музичному інструменті він грає.

Цю гру можна запропонувати в основній частині індивідуального заняттяна тему "Розвиток слухового сприйняття".

Гра «Знайди пару»

Ціль: розвиток слухової уваги, диференціація немовних звуків.

Обладнання: три пари однакових коробочок з-під фотоплівки з різним наповненням (по одній чайній ложці манки, гречки, гороху).

Опис гри: логопед ставить перед собою та перед дитиною по три коробочки з різними наповнювачами. Логопед і дитина по черзі гримлять своїми коробочками, попарно ставлять коробочки, які гримлять однаково. Потім логопед перемішує коробочки та пропонує дитині знайти коробочки, які гримлять однаково.

Цю гру можна запропонувати на індивідуальному занятті на тему «Розвиток слухового сприйняття».

Гра «Постав по порядку»

Ціль: розвиток слухової уваги, пам'яті, диференціація немовних звуків.

Обладнання: ширма, музичні інструменти (від 2 до 5), картинки із зображенням цих інструментів.

Опис гри: логопед показує музичні інструменти, грає на них на очах дитини, просить показати картинку із зображенням цього інструменту. Пропонує пограти на них дитині. Знайомить із правилами гри: «Я гратиму, а ти уважно слухай, яка іграшка звучить. Покажи мені картинку з іграшкою, що звучить. Поклади картинку перед собою на стіл. Уважно послухай, яка картинка звучить після першої. Знайди та поклади картинку з її зображенням. Визнач, яка іграшка звучить останньою. Знайди відповідну картинку». Коли дитина навчиться виконувати завдання правильно, ускладнити завдання, запропонувавши розкласти інструменти у послідовності їхнього звучання після закінчення прослуховування; збільшити кількість інструментів, що звучать.

Ця гра досить складна, тому її краще запропонувати в основному індивідуального заняття.

Гра "Вгадай, хто кричить".

Ціль: розвиток слухової уваги, диференціація немовних звуків.

Обладнання: іграшки або картинки, що зображують знайомих дитині свійських тварин, магнітофон, запис голосів тварин.

Опис гри: дорослий показує підготовлені картинки або іграшки, увімкнувши запис із голосами відповідних тварин. Потім просить послухати та вгадати, хто прийде до них у гості. Логопед включає запис із голосами тварин, змінюючи їхній порядок пред'явлення. Дитина вгадує, хто це.

Цю гру можна запропонувати в організаційному моменті індивідуального заняття на тему «Розвиток мовного сприйняття». Логопед пропонує дитині уважно послухати та вгадати, хто прийшов до нас у гості разом із Машею.

Гра «Зустрічайте гостей».

Мета: розвиток слухового сприйняття, диференціація звуконаслідувань.

Обладнання: шапочки з вушками різних тварин.

З дітей вибираються гості (три-чотири), їм даються шапочки із вушками різних тварин. Вони йдуть за ширму, по черзі подають звуки за ширмою, а діти вгадують, хто з'явиться. Зібравшись, гості під оплески танцюють, як уміють. Потім обираються нові гості.

Цю гру можна запропонувати під час динамічної паузи на фронтальному занятті на тему «Знайомство зі словом», попросивши дітей вгадати, які тварини прийшли до них. На початку гри логопед просить дітей показати, як подають голос ті тварини, поява яких він запланував.

Диференціація за способом відтворення:

Гра «Сонце чи дощ».

Ціль: розвиток слухової уваги, диференціація немовних звуків за способом відтворення.

Обладнання: бубон.

Опис гри: логопед каже дітям, що погода хороша, світить сонечко, і зараз вони підуть на прогулянку. В цей час він дзвенить бубном, а діти гуляють. Потім каже, що погода зіпсувалась, пішов дощ. Тепер логопед стукає в бубон і просить дітей підбігти до нього, сховатись від дощу. Логопед пояснює дітям, що вони повинні уважно слухати бубон і відповідно до його звуків «гуляти» чи «ховатися».

Гра «Що робила Маша?»

Обладнання: лялька.

Опис гри: Дорослий показує ляльку, називає її ім'я, просить представитися дітей. Пропонує погратись з нею. (Виконати дії відповідно до тексту: Ми плескаємо руками – хлоп, хлоп, хлоп.

Ми топаємо ногами – топ, топ, топ.

Ми цмокаємо губами (поцмокати тричі).

Ми носиком сопімо (поспівати три рази).)

Логопед пропонує дітям заплющити очі та вгадати, що робить лялька. Логопед виконує дії і щоразу питає, що робила Маша.

Гра «Лє чи капає»

Ціль: розвиток слухового сприйняття, диференціація немовних звуків за способом відтворення.

Обладнання: ємність із водою, гумова груша, металевий тазик, ширма.

Опис гри: логопед говорить дітям, що в казковій країніпочався дощ. Він то сильно ллє (логопед натискає воду на грушу з водою), то капає (логопед капає воду з груші). Логопед за ширмою чергує ці дії, а діти кажуть, ллє дощ чи капає.

Цю гру можна запропонувати здебільшого індивідуального заняття на тему «Розвиток слухового сприйняття». Логопед може показати зображення жабеня і сказати, що він допоможе знайти викраденого теляти, якщо дитина пограє з ним у цю гру.

Диференціація звучання за темпом:

Гра "Вгадай, хто йде".

Обладнання: картинки із зображенням чаплі та горобця, бубон.

Опис гри: логопед показує картинки і пояснює, що чапля ходить поважно і повільно, а горобець стрибає швидко. Потім він повільно стукає в бубон, а діти ходять, як чаплі. Коли дорослий швидко стукає в бубон, діти скачуть, як горобці.

Цю гру можна запропонувати дітям під час динамічної паузи на передньому занятті на тему «Слова – дії».

Гра «На галявині»

Ціль: розвиток слухового сприйняття, диференціація немовних звуків за темпом звучання.

Обладнання: шапочки із зображеннями зайців та вовків за кількістю дітей, барабан.

Опис гри: логопед ділить дітей на дві групи: зайці та вовки. Логопед пояснює дітям, що коли він повільно стукатиме в барабан, на галявині гулятимуть вовки, коли швидко – стрибатимуть зайці. Логопед чергує швидке та повільне звучання.

Цю гру можна запропонувати дітям на передньому занятті на тему «Знайомство з пропозицією» під час динамічної паузи.

Гра «Дощ»

Ціль: розвиток слухового сприйняття, диференціація темпу звучання.

Обладнання: картинка із зображенням дощу.

Опис гри: логопед пропонує розглянути картинку, повторити римування.

Дощ капнув на долоню: Кап - кап! (повільно)

На квіти, на Мурку – кішку: Кап – кап! (повільно)

А потім він розігрався. Лів та лив,

На всю старався: Кап - кап - кап - кап! (швидко)

Логопед пропонує показати, як повільно йде дощ (вдаряти вказівним пальцем однієї руки по долоні іншої, вимовляючи: «Кап – кап!».) Потім пропонує показати, як дощ йде швидко (виконувати ті ж дії у швидшому темпі: «Кап – кап - Кап - кап! ».)

Потім запропонувати дитині пограти в луну: «Повторюй, як я». З-за екрана вимовити звуконаслідування, попросити повторити.

1) кап - кап-кап; 2) кап; 3) кап - кап; 4) кап - кап - кап - кап.

Цю гру можна запропонувати дітям в основній частині заняття на тему «Слова-ознаки» після проведення психогімнастики, під час якої діти «перетворюються» на овочі. Логопед може попросити дітей перетворитися на дощ та полити рослини так, як він покаже. Можна запропонувати таку гру під час гімнастики артикуляції на індивідуальному занятті, запропонувавши дитині виконати вправу стільки разів, скільки крапель впаде (наприклад, стільки ж раз пощелкати мовою при пиполнении вправи “Коника”).

Диференціація з ритму:

Гра «Хто стукає?»

Обладнання: ілюстрація до казки «Три порося»

Опис гри: Логопед говорить дітям, що порося чекає гостей – своїх братів. Одне порося стукає у двері так: /- /- / (логопед відстукує ритм), друге так: /-//, а вовк стукає так: //- /. Логопед пропонує уважно послухати ритм та визначити, хто стукає.

Цю гру можна запропонувати в основній частині заняття на тему "Звуки п", "п". У нас в гостях поросята Пік, Пак та Пок». Логопед може попросити дітей навчити Піка визначати за стукотом, хто до нього прийшов.

Гра «Дзвенить крапель»

Ціль: розвиток слухового сприйняття, диференціація ритмічних малюнків.

Обладнання: музичний трикутник, картинка із зображенням весни.

Опис гри: логопед просить дітей визначити, який час року зображено на картинці, назвати ознаки весни. Логопед пропонує дітям

повторити пісеньки весни. Логопед відстукує ритми на музичному трикутнику, а названа дитина відплескує: /- /, / -//, //- //...

Цю гру можна запропонувати на початку фронтального заняття, запропонувавши дітям уважно послухати пісеньки весни та повторити їх так само. Той, хто повторить правильно, сідає на місце. Таким чином, усі діти візьмуть участь у грі.Опис гри: логопед пояснює дитині, що крапельки співають свої пісні за цими картинками. Логопед показує картинку та плескає відповідний ритм. Потім він просить дитину послухати ритм і показати картинку, яка підходить до цього ритму: /-/, //, /-/-/, /-//.

Цю гру вперше краще запропонувати в основній частині індивідуального заняття. Коли діти зрозуміють правила гри, можна запропонувати в організаційному моменті фронтального заняття для поділу дітей на команди, якщо заплановано проведення змагання. Логопед може покласти на столи команд картки із зображенням ритмів. Потім для кожної дитини логопед плескає ритм. Дитина має визначити, де картка з її ритмом і зайняти своє місце.

Диференціація за силою звучання: Обладнання: бубон.

Опис гри: логопед стукає в бубон тихо, голосно та дуже голосно. Відповідно до звучання бубна дитина виконує рухи: під тихий звук йде на носочках, під гучний - кроком, під дуже гучний-біжить.

Цю гру можна запропонувати під час динамічної паузи на передньому чи індивідуальному занятті.

Гра «Знайди іграшку»

Ціль: розвиток слухової уваги, диференціація звуків за силою звучання.

Обладнання: маленька іграшка.

Опис гри: одна дитина виходить із кімнати. Інша дитина ховає у кімнаті іграшку. Коли перша дитина повертається до кімнати, логопед пояснює йому, що інші діти допоможуть знайти іграшку. Коли він підійде близько до захованої іграшки, діти голосно плескатимуть у долоні. Коли він відійде від неї, плескати будуть тихіше.

Цю гру можна запропонувати здебільшого фронтального заняття на тему «Слова – дії».

Тема. Звуки мовні та немовні.

Цілі:

    Розвивати слух, слухову увагу, пам'ять.

    Вчити виділяти та розрізняти немовні звуки.

    Розвиток розуміння інструкцій із 3 частин.

    Корекція слухової уваги та дрібної моторики.

Обладнання: набір брязкальця, речі, що видають звуки, ширма, «Чарівна ниточка», дзеркала, гра «вгадай предмет по звуку»

Хід заняття.

I Орг. момент. Повторення мовлення з попереднього заняття.

II Актуалізація знань. Які вправи пам'ятає, як називаються органи мови. Повторення вправи по показу картинки: «посмішка», «трубочка», «віконце», «лопатка», «млинець-голочка», «годинник», «змійка», «гойдалка».

III Продовження казки «Про веселу мову».

Цвяхи, молоток та кліщі –

Потрібні теслі речі.

Молоток стукає: "Тук - тук!"

Язичку він найкращий друг. (Вправа «молоточок»)

Ось банку з фарбою поряд.

Обновити паркан треба.

Стала пензлик танцювати,

Наш паркан не впізнати. (Вправа "маляр")

Язичок наш скінчив справу,

Відпочивати може сміливо.

Я з конем погуляю,

На гармошці їй зіграю. (Вправа «конячки», «гармошка»)

Поганяю я у футбол,

І заб'ю у ворота гол.

Дуже складне завдання

Заганяти у ворота м'ячик. (Вправа "футбол")

Сховалося сонце за горою.

Язичок пішов додому.

Двері він замкнув на замок,

Ліг у ліжечко і замовк. (Вправа «гірка», «ліжечко»)

IV Розмова про звуки, які оточують нас. Прислухатись і сказати, що вони чують за дверима, за вікном на вулиці, у класі.

    показ речей, що видають звуки. Відгадування звуку, що видається за ширмою. Відповіді повні «Я чую, як дзвенить склянка, шарудить папір, брязкає монета і т.п.»

    Робота з брязкальцями. Відгадай, яка крупа гримить. Показ, слухання, запам'ятовування. Діти відгадують, у якій баночці, яка крупа.

V Гра «виконай команду».

Візьми книгу, відкрий і поклади зверху олівець.

Візьми ручку, підійди до вікна, поклади ручку на підвіконня.

Візьми олівець, устань, покажи їм вікно і сховай його в кишеню тощо.

VI Гра «Хто покликав?» (звучання іграшок)

VII Гра «Вгадай предмет із звуку»

VIII Розмова про побачене. Що ви чули, якими були звуки.

VIII Підсумок. Це були немовні звуки, які видають різні предмети. Якщо зливається багато звуків, виходить шум, шум часто заважає добре чути, зосередитися.

КОНСПЕКТ ЛОГОПЕДИЧНОГО ЗАНЯТТЯ НА ТЕМУ:

«Мовні та немовні звуки».

Мета заняття: познайомити дітей з поняттям «звук», навчити розрізняти мовні та немовні звуки.

Завдання: Корекційно-освітні:

Формування поняття «звук», формування вміння розрізняти мовні та немовні звуки (музичні, побутові шуми).

Підготовка апарату артикуляції до правильної вимови мовних звуків.

Формувати правильну вимову мовних звуків.

Формування в дітей віком сприйняття промови у процесі вимови мов і слів.

Формування слухової уваги та сприйняття.

Формування правильного мовного дихання.

Корекційно-розвиваючі:

Розвиток загальної, артикуляційної та пальчикової моторики (дрібної моторики пальців рук).

Розвиток фонематичного сприйняття у складах та словах.

Розвиток операцій звукового аналізу та синтезу.

Розвиток координації рухів, просторової орієнтації.

Розвиток уяви.

Корекційно-виховні:

Виховувати вміння робити висновки під час заняття.

Виховувати вміння чути та слухати.

Виховувати вміння грамотно відповідати на запитання.

Обладнання: коробка з предметами, що виробляють музичні та побутові звуки; наочний посібник «Ріт – будиночок звуків»; вата на формування мовного дихання; наочний посібник «Чашка».

Хід заняття.

I.Огр. момент. Логопед: Здрастуйте хлопці!

Сьогодні на занятті ви дізнаєтесь, що таке звук. І ми матимемо різні помічники. Ось цю коробку нам надіслали герої мультфільму "Бременські музиканти". Вони попросили відгадати, які предмети лежать у коробках, але відгадати лише за звуком. Діти заплющують очі, відгадують предмети. Звучать: брязкальце, шелест паперу, шарудіння пакета, дзвіночок, свисток, ключі, бубон, чашка з ложкою.

Л: Що можуть видавати предмети навколо нас? Правильно вони видають різні звуки.

2. Формування слухового сприйняття. Звуконаслідування. Л: Ви чули різні звуки і по них дізнавалися, який музичний інструмент чи побутовий предмет звучав. А що ми слухаємо? Д: Вухами. Л: Вуха – це важливий орган нашого тіла. Що не треба робити, щоб зберегти слух і не завдати йому шкоди? Д: Чи можна кричати один одному на вухо на близькій відстані? Чи можна класти у вуха дрібні предмети? Чи можна застуджувати вуха? Д: Не можна. Потрібно берегти вуха, закривати вуха за холодної погоди. Л: Щоб добре розрізняти звуки, потрібно мати добрий слух.

Але звуки можуть видавати як предмети, а й живі істоти. Наприклад, звірі та птахи. Гра «Відгадай, хто як подає голос?» Л: Зараз ви спробуєте наслідувати звуки, які видають звірі, птахи чи предмети. Послухайте вірш та доповніть його. Л: Десь собаки гарчали. Д: Р-р-ррр. У стійлі корови мукали. - М-м-муууу. У кімнаті мухи дзижчали. - Ж-ж-жж. Повз машину бігли. - Др-др-др. Гули від вітру всі дроти. - В-в-в-в. Капала на кухні з крана вода. - Кап-кап-кап. Перегукалися вночі поїзди. - Чух-чух-чух. Ту-ту-ту.

А тепер я по черзі передаватиму м'яч і називатиму тварину. А ви повертаючи м'яч, повинні правильно відповісти, як та чи інша тварина подає голос: корова мукає, тигр гарчить, змія шипить, комар пищить, собака гавкає, вовк виє, качка крякає, свиня хрюкає, ворона каркає, кішка нявкає.

ІІ. Введення у тему.Л: Всі ці різні звуки – музичні, побутові, звуки тварин чи птахів не схожі на мову людини. Тому ці звуки називаються немовними. Говорити вміє лише людина. І всі звуки, які ми з вами вимовляємо, навіть зображуючи предмети чи тварини, називаються «мовні звуки».

Подумайте за допомогою чого ми вимовляємо звуки? Д: Щоб вимовляти звуки, нам потрібний рот.

3. Ознайомлення з органами артикуляції. Л: Рот - це будиночок звуків (демонстрація картинки). У будиночку цьому – Червоні двері, Поруч із дверима – Білі звірі. Червоні двері це що? А що таке білі звірі? Д: Це губи та зуби. Л: І ще один орган потрібний для правильної вимови звуків. Відгадайте, про що йдеться.

Отже, правильно вимовляти звуки мови нам допомагають губи, зуби та язик.

4. Дихальна гімнастика"Бегемотики".

Л: Щоб навчитися красиво та правильно вимовляти звуки, треба навчитися правильно дихати. Сели бегемотики, Діти сідають на стільці. Поклали лапки на животики. Кладуть руки на живіт. То животик піднімається, Роблять тривалий вдих носом. То животик опускається. Роблять видих ротом.

5. Артикулаційна гімнастика. Л: Зробимо зарядку для язичка та губ. Одна з вправ називається "Бегемотик". Рот потрібно відкрити якнайширше, утримувати його в такому положенні до рахунку «п'ять», потім закрити.

Широко розкриємо рот, як голодний бегемотик. Закривати його не можна - До п'яти вважаю я. А потім закриємо рота, відпочиває бегемот. (Повторити 3 – 4 рази).

Вправи «Заборчик», «Хоботок», по черзі «Заборчик» – «Хоботок», «Покажемо неслухняний язичок».

Вправа "Рибка" - беззвучно розмикати, а потім щільно стуляти губи. Л: Відкриває рибка рота, та не чути, що співає.

6. Розвиток мовного дихання. Л: Для правильної вимови звуків важливо як розминати мову гімнастикою, а й вміти правильно дихати.

Вправа "Фокус" (роздати ватяні кульки). Л: Покладіть ватяну кульку на долоню. Відкрийте рота, покладіть широку мову на нижню губу, в такому положенні здуйте ватку з долоні.

Розвиток дрібної моторики пальців рук. Л: Крім гімнастики для губ і язика, потрібно розминати пальчики рук. "У кулачок": по черзі збирати пальці в кулак, починаючи з мізинця. Робити так спершу правою, потім лівою рукою, потім обома руками. "Коза" - "Корова" (по черзі): "Коза": випрямити вгору вказівний і середній пальці, а кінчики інших пальців з'єднати разом. «Мме-е!» "Корова": випрямити вгору вказівний палець і мізинець, а кінчики решти пальців з'єднати разом. "Мму-у!" Чергувати "Коза" - "Корова" спершу правою, потім лівою рукою.

7. Формування інтонаційної сторони мови. Ознайомлення з голосними звуками.

Л: Ми підготували наш мовний апарат до чіткої вимови звуків. Вимовляти звуки ми можемо не тільки красиво та правильно, але й з різним настроєм – голосніше і тихіше, швидко та повільно, радісно та здивовано. Давайте потренуємось. [а] – здивовано; [о] – обурено; [у] – незадоволено; [і] – радісно; [и] – страшно; [е] - оклик. Л: Всі ці звуки вимовляються голосом, без перешкоди в роті, рота відкрито, так що їх навіть можна співати [а-а-а], [о-о-о]. Такі звуки називаються «голосні звуки». Позначаються вони червоним кольором (демонстрація).

Голосних звуків у нашій російській мові шість. Давайте ще раз їх скажемо і порахуємо на пальчиках [а, о, у, і, ы, е] (пальчикова гімнастика)

8. Знайомство з поняттями «згідний звук», «склад», «слово» Л: Ще в нашій мові є приголосні звуки: коли ми їх вимовляємо, повітря зустрічає перешкоду в роті (м, п, к, ф).

Якщо ми з'єднаємо голосні звуки з приголосними звуками мови, вийдуть склади, та якщо з складів – слова.

9. Розвиток фонематичного слуху у складах. Л: А тепер пограємо в гру «Злови звук» Я вимовлятиму звуки, а ви повинні плескати в долоні, коли почуєте потрібний: (М)

Л: Зараз я вимовлю слова, а ви повинні відгадати, який звук є у всіх цих словах: кішка, шуба миша.

Л: Зараз ми перевіримо, чи добре ви чуєте всі звуки. Встаньте. Сяде той, хто повторить за мною ланцюжок складів без помилок. Ка-ко-ку, мі-мо-му, си-се-са, ду-до-ди, чу-чі-че, ри-ра-ру, во-ви-ве, ли-ле-ла, ца- це-цо, пи-пу-па.

10. Розвиток фонематичного слуху у словах. Гра «Вірно чи ні?» Л: Кожен звук важливий, коли ми вимовляємо слово. Усьому назва дана - і звірові, і предмету. Речів навколо повним-повнісінько, а безіменних нема. І все, що тільки бачить око – над нами та під нами, І все, що в пам'яті у нас – відзначено словами.

Л: Я називатиму предмет на картинці (демонстрація картинки «чашка»), але правильно назву предмет лише один раз. Ви повинні ляснути в долоні, якщо почуєте правильну назву. Л: Шашка, годинка, жашка, сашка, щаска, чашка. Л: Ось бачите, один звук змінили або забули вимовити, і вже не те слово виходить, тільки плутанина зі звуків.

Гра-жарт хвилинка. Я прочитаю вам жартівливий вірш, а ви маєте знайти помилку.

Хвіст з візерунками,

Чоботи зі шторами

Тилі-бом! тилі бом!

Зайнявся кішкінтом.

ІІІ. Підсумок заняття.Л: Отже, пригадаймо, про що ми сьогодні поговорили? Д: Про звуки різних предметіві звуки, які вимовляє людина. Л: Ці звуки називаються мовні та немовні звуки. Вам сподобалося заняття? Заняття закінчено.


Наталія Чернишова
Конспект заняття з навчання грамоті «Мовні та немовні звуки» (підготовча група)

ЗАНЯТТЯ №9.

Тема. Мовні та немовні звуки.

Ціль: дати поняття про звукахмови як будівельний матеріал для слів, порівняти з немовними звуками;

вчити чути слово, що звучить, встановлювати послідовність звуків у слові; сприяти розвитку фонематичного слуху.

Устаткування: предметні картинки, іграшки, картки – схеми

Хід заняття:

Вихователь: Зараз, вся увага на мене Візьміть один одного за руки. Усміхніться один одному.

1МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ДІТЕЙ

1. Бесіда. (У бесіді активну участь беруть іграшки - Мишко і Буратіно)

Ми з Мишуткою зіткнулися з проблемою. Все з чогось складається. Книжка з паперу. Будинок із цегли. Салат з овочів. Ми навіть знаємо, з чого складається мова. Щоправда, хлопці? З чого? (Із пропозицій.)

А знаєте, із чого складається пропозиція? (Зі слів.)

А ось слова, з чого складаються слова?

2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ ЗАНЯТТЯ

На цьому заняття ми дізнаємосящо ж є будівельним матеріаломдля слів.

3. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Як ти думаєш, Буратіно, з чого складаються слова (З букв)

А ти як думаєш, Мишко, з чого ж складаються слова (я не знаю)

А ви як думаєте, діти, з чого складаються слова?

З літер складаються слова, які ми бачимо у книгах, газетах, на вивісках. А ось із чого складаються слова, які ми вимовляємо та чуємо? А ось це ми зараз і дізнаємось. Давайте зіграємо у гру мовчанку.

Гра «Мовчанка».

Все, що ми чуємо, це звуки. Вони всі різні, і ми їх відрізняємо один від одного.

(діти заплющують очі, у тиші вихователь непомітно скрипне стільцем, задзвенить дзвіночком, тупне ногою і т. д. діти дізнаються, який предмет видав звук)

Що ви чули?

Які звукиви можете почути на вулиці, у лісі?

Розмова про різних звуках, які ми чуємо в навколишньому світі (микання корови, спів півня, кукування зозулі, стукіт дятла, каркання ворони та ін.)

Нас оточує багато звуків: шелест листя, скрип дверей, цокання годинника, дзвінок телефону, шелест листя під ногами іт. д. це немовні звуки. З їхньою допомогою не побудуєш слово.

(другий раз діти заплющують очі, у тиші вихователь вимовляє звуки: [б], [о], [у],[в] діти дізнаються, що ці звукисказав вихователь)

Зараз я говорю, і ви теж чуєте звуки. Це звуки людської мови. Тільки звукилюдської мови мають чарівну силою: якщо вони стануть у певному порядку, вийде слово.

Що я вимовляю:, [М], [Про] (звуки)

А зараз я побудую ці звукиу певному порядку: , [Про], [М].

Що вийшло?

Що означає це слово?

Умовно ми позначатимемо звук квадратиком.

Скільки звуків у слові сом? (вихователь простягає кожен звук: с-с-с-с-о-о-о-м-м-м-м.)

Виходить, скільки на схемі буде квадратиків? (три)

Ми отримали звукову модель слова сом.

Розвиток артикуляційних відчуттів з метою закріплення уявлень про мовних органах. (Робота з дзеркалом)

(Вихованець організує спостереження за такими основними мовними органами: мова (кінчик, середня та задня частини, зуби (верхні та нижні, тверде піднебіння. Кожна дитина дивиться в дзеркальце).

Що допомагає вимовляти мовні звуки?

звуки [б], [П]. Ми їх вимовляли щільно стиснувши губи.

Дивіться у дзеркало. Вимовте звуки [д], [Т], [Л], [Н]. Ми їх вимовляли притискаючи кінчик язика до верхніх зубів.

Дивіться у дзеркало. Вимовте звук [р]. При виголошенні цього звуку мова тремтить.

Дивіться у дзеркало. Вимовте звуки [х], [г], [к]. Ці звукиутворюються глибоко у роті, за допомогою задньої частини язика.

Фізкультхвилинка «Ванька-встанька».

Ми ногами топ – топ,

Ми руками хлоп – хлоп!

Ми очима миттєво,

Ми плечима чик-чик!

Раз – сюди, два – туди,

Повернися довкола себе.

Раз - присіли, два - привстали,

Руки вгору все підняли.

Сіли – встали, сіли – встали,

Ванькою - встанькой немов стали.

Давайте спробуємо визначити кількість звуків у наступному слові.

Хто зображений на зображенні? (Кіт)

Для того, щоб дізнатися кількість звуків у слові. Його потрібно обов'язково вимовити, при цьому потрібно тягнути кожен звук.

(Деякі звуки тягнути неможливо. Вихователь показує, як можна акцентувати «протяжність»таких звуків: до-до-до-о-о-о-т-т-т-т.)

Правильно, ми отримали звукову модель слова кіт.

Робота над упорядкуванням звукових моделей слівОсі: куля, оса, цибуля.

4. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ ДІТЬМИ

Гра «Зрозумій звук» .

У кожного на столі лежить картинка. Вихователь просить дітей показати картинки, у назві яких перший звук [м].

Що ви робили для того, щоб визначити перший звук? (вимовляли слово, тягли перший звук.)

Фізкультхвилинка (на вибір дітей)

Робота з картинками.

(СТІЛ)

Що намальовано на цій картинці? (СТІЛЕЦЬ)

Під ними звукові моделі. Скільки звуків у кожній моделі?

Чим схожі ці слова? Чим відрізняються?

Слова щодо звучання схожі. Відрізняються одним тільки звуком, А позначають різні предмети.

5. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Розмова.

З чого ж складаються слова?

Що ви можете сказати про звуках? (Ми їх чуємо та вимовляємо)

Як ми домовилися позначати звук?

Гра «Не помились».

Я називаю звук, а ви - слова, які з нього починаються.

Що потрібно робити, щоб не помилитись? (вимовити слово)

6. Підсумок заняття

Що нового ви дізналися на заняття?